9 Ocak 2012 Pazartesi

uğur böceği deyip geçmeyelim ;)"Haftanın ilk günü olan Pazartesi'nin sendromuna girmektense şansına inandığımız uğur böcekleri ile bu haftayı geçirelim" diye başlayacaktım söze ama yazımı yetiştiremedim ;) 


Bu haftayı uğur böceklerinin getireceği şans ile geçirelim. 


Uğur böceği demişken ; küçükken her gördüğümüzde söylediğimiz  :
Uç uç böceğim, annem bana terlik, pabuç alacak..

cümlesinden öte gitmeyen bilgilerimizi biraz güncelleyelim. Bakalım uğuruna inandığımız uç uç böceklerinin doğaya ne gibi faydaları varmış :    bunları biliyor muydunuz? ...


  • Baharın gelmesiyle birlikte bahçeleri dolduran uğur böcekleri bitkilere zarar veren yaprak  bitlerinin düşmanıdır. 
  • Bir uğur böceği hayatı boyunca yaklaşık 5.000 tane bitki zararlısı yer. (


  • Uğur böcekleri kırmızı, sarı, pembe, portakal renginde olabilir. Vücutlarında genellikle benekleri bulunur. (bu benekler kendilerini sevimli kılar.)
  • Uğur böceklerini parlak renkleri onların düşmanlarından korunmasına yardım eder. Parlak renkli canlılar genellikle zehirli olurlar. Onların parlak renklerini gören düşmanları zehirli olduklarını düşünerek uğur böceklerinden uzak durur. (insanları birbirinden ayıran özellikler demek ki uğur böceklerinde bu şekilde ayırt ediliyor.)
Sadece uçarken gördüğümüz uğur böceklerini hiç bu halde görmüş müydünüz? Onların da kendilerine ait bir kolonileri varmış bakın ;)
  • Bir uğur böceği rahatsız edildiğinde kötü bir koku salgılayarak düşmanını kendisinden uzaklaştırır. 
  • Uğur böcekleri bir sene içinde en az bir kez yumurtlayarak yeni uğur böceklerinin dünyaya gelmesini sağlarlar.
  • Bazı yetişkin uğur böcekleri yaprak çürüntülerinin altında kış uykusuna yatarak kışı geçirirler. (bu özelliklerini yakıştıramadım onlara, ancak narin yapıları demek ki kış şartlarına uygun değil, yaşamak için uyumak zorundalar..)


      görsel dünyamıza renk katan, 
uğuruna inandığımız "uç uç böcekleri"nin şansı ile 
geçsin günümüz, haftamız, senemiz..iyi haftalar ;)sema..